Безготівковий світ Зеленського: Чому українцям поки рано відмовлятися від грошей під матрацом

Один із охочих сісти в крісло президента країни, шоумен Володимир Зеленський запропонував бізнесу повністю перейти на безготівковий розрахунок. Розповідаємо, як подібне рішення може змінити Україну.

112.ua

Кандидат у президенти України, шоумен Володимир Зеленський запропонував повністю відмовитися від використання готівки при здійсненні розрахунків.

"Я не буду говорити якісь гасла…, але давайте ми взагалі відійдемо від кеша", - заявив він під час нещодавньої зустрічі з представниками бізнесу.

При цьому Зеленський зазначив, що його пропозицію не зрозуміють ті, хто "торгує помідорами на ринку" (тобто середній клас українців), але прагнути до відмови від використання готівкових дійсно необхідно.

Оскільки із заяви політика-початківця абсолютно не зрозуміло, чому це важливо, ми вирішили розібратися – чи був взагалі такий досвід і які плюси та мінуси очікують "безготівкове суспільство".

Світовий тренд

Для України поки ще неймовірно, але це факт: останнє десятиліття практично у всіх країнах, які прийнято зараховувати до розвинутих, триває активна пропаганда переходу на безготівкову систему розрахунків.

Ба більше, вживають конкретних кроків, які підштовхують, а часом і просто змушують населення відмовлятися від готівки, починаючи від виплати зарплат і пенсій на карти і закінчуючи законодавчими обмеженнями на оплату великих покупок фізичними грошима.

Це пояснюється в першу чергу турботою про самих громадян, їхню зручність та безпеку.

Майже всі, хто стоїть горою за повний перехід до безготівкових розрахунків, приводить у приклад досвід Швеції. Країна стала відмовлятися від "живих" грошей ще у 2006 році.

З відкритих джерел

Таким способом тамтешня влада намагалася знизити рівень скоєння фінансових злочинів і, відповідно, унеможливити потрясіння для економіки держави.

Цей процес для населення став звичайним продовженням науково-технічного розвитку - уряд не обмежував користування готівкою, але, маючи високий рівень довіри до нього і банків, люди самі визнали, що платити за допомогою карт зручніше.

Сьогодні лише 1-2% усіх платежів у Швеції відбувається за допомогою традиційних купюр і монет, а готівкові приймає менше 20% магазинів. Що втричі менше, ніж в інших європейських країнах.

Загроза пограбувань банків, водіїв громадського транспорту і торговельних точок практично минула. Наприклад, у 2008 році місцева поліція зареєструвала 110 грабежів банків, а в 2012-му — тільки п'ять.

Але не у всіх країнах перехід на безготівковий розрахунок відбувається безперешкодно - має місце і примус. Наприклад, у Франції уряд ухвалив рішення про те, що сума готівкових розрахунків не має перевищувати 1 тис. євро.

За порушення закону передбачається штраф: 5% від суми, яку ділять між продавцем і покупцем, якщо один з них — юридична особа.

Нині в країні понад 92% платежів — безготівкові, а банківською карткою користуються 70% населення. Готівкою переважно розплачуються за дрібні покупки, середній чек — 25 євро.

Проте, незважаючи на тренд, поки що у світі немає жодної країни, яка б повністю відмовилася від готівки, і це пов'язане з тим, що в безготівкового розрахунку теж є свої ризики.

"За" і "проти" безготівкового суспільства

Не буде великим відкриттям: ідея формування безготівкового суспільства активно просувається і підтримується двома впливовими силами - владою держав та кредитно-фінансовими установами.

Як згадувалося, вони пояснюють необхідність обмеження використання готівки турботою про своїх громадян, їхню зручність та безпеку. І, як показує світовий досвід, безготівковий розрахунок дійсно є вигідним.

З відкритих джерел

Очевидними плюсами є:

 • Підвищення безпеки. Люди з готівкою – легкий об'єкт наживи для злочинців, адже їх надзвичайно просто вкрасти. Оперативно знайти після цього грабіжників вдається не часто, до моменту арешту вони вже можуть витратити частину коштів або передали їх третім особам. Якщо ж злодій заволодів банківською карткою, то він не зможе скористатися нею без PIN-коду і матиме проблему із системою безпеки банку. Крім того, одразу після інциденту достатньо зателефонувати до банку, і будь-які транзакції буде повністю заблоковано.
 • Зменшення кількості фінансових злочинів. Корупціонери та злочинці, які отримують нелегальний дохід, вважають за краще використовувати готівку, якщо ж вона виявиться під забороною, то їм стане набагато складніше здійснювати свої махінації, оскільки кожну операцію буде видно, вона буде під контролем уповноважених органів.
 • Відсутність витрат на управління коштами. Випуск банкнот і монет, запуск їх в обіг, зберігання, транспортування, охорона – все це пов'язане з величезними витратами, які врешті так чи інакше будуть на платниках податків, клієнтах банків і бізнесу. Перехід на безготівкові платежі допомагає позбутися від зайвих витрат.
 • Збільшення прозорості економіки. З відмовою від готівкових зникає таке явище, як зарплата в конвертах, зменшується тінізація бізнесу, підвищується збір податків, від чого виграє як держава, так і її громадяни.
 • Стабілізація банківської системи. Зниження ризику неповернення коштів збільшує доступність і здешевлює кредитування, як для підприємств, так і для населення.
 • Розширення можливостей для інвестицій. Держава без корупції, стабільна економіка, надійна банківська система та сумлінні платники податків роблять країну привабливою для зовнішніх і внутрішніх інвесторів.

Але все ж лобісти тотального переходу на безготівкові розрахунки не завжди керуються тільки цими цілями. Власний інтерес банків є очевидним, адже завдяки відмові від готівкових вони отримають контроль над фінансами своїх клієнтів і ще більші можливості для заробітку. У влади ж з'являються додаткові важелі тиску на населення і боротьби з неугодними. І це далеко не всі ризики.

З відкритих джерел

Так, серед головних мінусів безготівкового розрахунку:

 • Зникнення конфіденційності. Навіть ті громадяни, які чесно заробили свій капітал і яким нема чого приховувати, хотіли б, щоб інформація про те, скільки грошей вони отримали і на що їх витратили, залишалася таємницею. Це їхнє право на приватність. Готівка на це дає можливість, безготівкові розрахунки – ні.
 • Кібернетичні атаки. Відмова від готівки захищає фінанси від традиційних грабіжників, але одночасно з цим є ризики крадіжки даних хакерами. Одна атака на банк - ви залишилися без коштів.
 • Технічні збої. Збої програмного забезпечення, злам устаткування і навіть банальне відключення електрики може не дати можливості своєчасно оплатити рахунок або купити потрібну річ. Людина перетворюється на заручника техніки.
 • Погіршення становища бідних. Безхатченки, жебраки та інші незахищені категорії громадян, які в силу обставин не мають доступу до банківських послуг, позбавлені можливості користуватися сучасними високотехнологічними пристроями, остаточно випадають з життя соціуму та опиняються у вкрай скрутному становищі, оскільки не зможуть навіть попросити милостині та придбати елементарних товарів, необхідних для існування.
 • Збільшення комісій. Після того, як банківські організації усвідомлюють, що фактично перетворилися на монополістів на фінансовому ринку і люди не можуть без їхніх послуг, вони можуть збільшити плату за обслуговування клієнтів.
 • Перерозтрата. Коли людина тримає в руках "живі" гроші, вона чітко усвідомлює їхню вартість, знає, скільки у неї залишилося в гаманці, скільки вона може дозволити собі витратити. При безготівкових платежах людина не відчуває втрати грошей, тому більше купує необдумані речі. А якщо йдеться про кредитний ліміт, то ризикує і зовсім стати рабом банку.

Тому навіть найуспішніші країни із впровадження безготівкових розрахунків не поспішають повністю відмовлятися від готівкових коштів. Це їхня страховка. Наприклад, у тій самій Швеції суд постановив, що громадські організації мусять брати готівку, а Центральний бак повинен вимагати, щоб у відділеннях банків завжди були "живі" гроші.

Безготівкові розрахунки в Україні

Для України безготівкові розрахунки не новинка, і Володимир Зеленський далеко не перший, хто порушив питання про відмову від кешу. Наша країна ще в 2004 році, тобто 15 років тому, зрозуміла, що від паперових грошей потрібно йти. Тоді великі магазини почали працювати з банківськими картками при оплаті покупок, але далеко не всі торговельні точки поспішали впроваджувати нововведення, оскільки на нього не було попиту.

Масово інтерес у сфери послуг і торгівлі до безготівкових розрахунків з'явився тільки під час підготовки до Євро-2012, оскільки воно обіцяло приїзд іноземців із банківськими картами.

З відкритих джерел

Паралельно держава почала проводити, як Франція, примусову політику обмеження використання готівки. Наприклад, у 2013 році Нацбанк обмежив використання "живих" грошей для фізичних осіб до 150 тис. грн, для підприємств – до 10 тис. грн. на день.

Нині ліміт готівкових розрахунків, які можна здійснювати протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами для фізичних осіб, становить 50 тис. грн, і є ймовірність, що він може знизитися до 15 тис. на день. Обговорення відповідної ініціативи триватиме до 27 березня.

Мета подібного роду заходів - забезпечити станом на 2020 рік досягнення певних показників розвитку: частка готівки у ВВП має зменшитися до 7,5%, кількість POS + терміналів — збільшитися з 4,5 до 11 тис. шт. на 1 млн осіб, рівень безготівкових розрахунків — зрости до 55%, у тому числі за національну платіжну систему "Простір" — до 30%.

Влада переконана, що це сприятиме подальшому виведенню бізнесу з тіні й стабілізації банківської системи.

Але українці досі не готові до переходу на безготівковий розрахунок. І справа не тільки в описаних вище ризиках:

 • Громадяни тотально не довіряють ні владі, ні банкам і воліють знімати кошти з карт і розраховуватися за товари та послуги, як зазвичай.
 • У багатьох населених пунктах банківська і торгова мережа розвинуті недостатньо – немає ні банкоматів, ні терміналів.
 • Фінансова і технічна грамотність населення є невисокою, особливо в людей літнього віку.
 • Багато людей (не лише безхатченки та жебраки) не мають доступу до інтернету, ПК тощо.

Тобто позбутися від готівкових грошей Україні вдасться не скоро, і починати треба не з обмежень, а з усунення об'єктивних перешкод для безготівкового розрахунку – відновлення довіри населення до влади, підвищення технічного забезпечення населених пунктів та фінансової грамотності українців.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>