З відкритих джерел

Посли ЄС сьогодні, 26 квітня, схвалили візову лібералізацію для України. Це означає, що залишився всього один етап запровадження безвізового режиму.

Єврокомісія направила офіційну пропозицію щодо скасування віз для українців рік тому, у квітні 2016-го. Єврокомісар з питань міграції, внутрішніх справ та громадянства Дімітрас Аврамопулос пояснив, що Україна виконала всі вимоги щодо необхідних реформ. Потім європейці були стурбовані погодженням механізму скасування безвізу, Нідерланди на референдумі виступили проти асоціації Україна-ЄС, а у нас з тривалими дискусіями і складнощами запускали процес е-декларування. Все це прямо чи опосередковано затягнуло надання безвізу.

6 квітня "крига скресла" - Європарламент проголосував за безвізовий режим. Це рішення підтримав 521 європарламентар. Проти були 75, 36 - утрималися.

Сьогодні, 26 квітня, посли ЄС затвердили безвіз для українців. Що ж далі?

1. Рішення схвалюється Радою міністрів ЄС. У Раді голосують за принципом кваліфікованої більшості (голоси як мінімум 55% країн-членів ЄС, які представляють щонайменше 65% населення). Для блокування рішення Ради ЄС проти нього повинні проголосувати як мінімум чотири держави, в яких загалом проживає 35% населення. Орієнтовна дата розгляду українського питання в Раді ЄС – 11 травня.

2. Після цього рішення підписують президент Європарламенту і представник головуючої країни (Мальти). Орієнтовно це відбудеться 15 травня.

3. Рішення публікується в офіційному віснику ЄС (це може зайняти до тижня, можливо - 22 травня).

4. Через 20 днів після публікації безвіз вступає в силу - попередньо з 11 червня 2017 р.

Візи скасують тільки для власників біометричних паспортів.

Безвізовий режим поширюється на короткострокові поїздки: як ділові, так і туристичні. Перебувати в країнах Шенгену можна буде не більше 90 днів у кожному проміжку з 180 днів. Якщо залишитися в ЄС довше, можуть виникнути проблеми і подальша заборона на в'їзд.

Українці отримають право в'їжджати в 26 країн Шенгенської зони, а також на Кіпр, Хорватію, Румунію та Болгарію, які готуються приєднатися до шенгенської угоди. Крім того, Швейцарія обіцяла ввести безвізовий режим для українців після того, як це рішення затвердить ЄС.

В Ірландію та Великобританію все одно доведеться оформляти візи, оскільки там не діють міграційні правила ЄС.

Безвіз не дає права на працевлаштування, навчання, постійне проживання в країнах ЄС. Для цього, як і раніше, доведеться оформляти національну візу класу "D".

Старі паспорти і візи будуть діяти далі, до закінчення свого терміну. Ті, хто з якоїсь причини не хочуть або не можуть оформити новий паспорт, мають право і далі звертатися до консульства за візою.