banner banner banner

Банківська таємниця стала дійсністю: Як силовики отримали доступ до фінансової інформації про українців

Нацбанк змінив процедуру розкриття банківської таємниці. Розповідаємо, кому це істотно спростило роботу

З відкритих джерел

Національний банк України привів у відповідність вимогам законодавства України порядок розкриття банківської таємниці. Тепер державні органи, які уповноважені проводити досудове розслідування, можуть отримати доступ до банківської таємниці без рішення суду, а лише за письмовим запитом. Зокрема, це стосується доступу до інформації про операції за рахунками фізосіб, включаючи інформацію про контрагентів, навіть якщо їхні рахунки відкриті в інших банках. Говорячи про зміни, які спричинило рішення Нацбанку, почнемо з витоків, а саме: які відомості про клієнта підпадають під поняття банківської таємниці.

Банківська таємниця – це

Інформація про діяльність і фінансовий стан клієнта, яка стала відомою банку в процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третьою особою під час надання послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту.

З відкритих джерел

Згідно із законом "Про банки і банківську діяльність", до банківської таємниці належать:

- відомості про банківські рахунки клієнтів, зокрема кореспондентські рахунки банків у НБУ;

- операції, проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди;

- фінансово-економічний стан клієнтів;

- системи охорони банку та клієнтів;

- інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи – клієнта, її керівників, напрями діяльності;

- відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація;

- інформація щодо звітності з окремого банку, за винятком тієї, що підлягає опублікуванню;

- коди, що використовуються банками для захисту інформації;

- інформація про фізособу, яка має намір укласти договір про споживчий кредит, отриманий під час оцінки його кредитоспроможності.

Банк має право надавати інформацію, що становить банківську таємницю, іншим банкам та НБУ в обсягах, необхідних у разі надання кредитів, банківських гарантій.

Банківська таємниця і силовики

Почнемо з того, що доступ до банківської таємниці можна отримати за письмовим запитом/письмовим дозволом клієнта або за рішенням суду.

З відкритих джерел

Отримати доступ до банківської таємниці за спрощеною процедурою, тобто лише за письмовим запитом, раніше могли Служба безпеки України, податкова служба, Національна поліція та Антимонопольний комітет. Тепер список таких відомств став набагато ширший.

Отже, згідно з п. 3, 3-1 і 3-2 ч. 1 ст. 62 закону "Про банки і банківську діяльність" фінансову інформацію без рішення суду можуть отримати:

- органи прокуратури, Служба безпеки України, Державне бюро розслідувань, Національна поліція, Національне антикорупційне бюро, Антимонопольний комітет.

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, тобто Державна податкова служба.

- Державна служба фінансового моніторингу;

- органи державної виконавчої служби, приватні виконавці на їхню письмову вимогу щодо питань виконання рішень судів та рішень, що підлягають примусовому виконанню;

- Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку;

- інші банки у випадках, передбачених законом "Про банки і банківську діяльність" і законом "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";

- Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА).

Статистика розкриття банківської таємниці

Упродовж 2019 року Нацбанк 155 раз надавав доступ до речей і документів у межах розслідування кримінальних правопорушень у банківській сфері.

Зокрема, за ініціативою: Генеральної прокуратури - 62 рази; Національної поліції - 28 разів; Служби безпеки України - 19 разів; Національного антикорупційного бюро - 18 разів; Державної фіскальної служби - 16 разів та Державного бюро розслідування - 12 разів.

З відкритих джерел

Як повідомляє прес-служба фінансового регулятора, всього за ІІ півріччя 2019 року НБУ надавав доступ до речей і документів у межах розслідування кримінальних правопорушень у банківській сфері 78 разів. Активно НБУ співпрацював з Генеральною прокуратурою.

Всього за 2016-2018 роки Національний банк України надавав правоохоронцям доступ до інформації 453 рази.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>