banner banner banner

Від революції до "няньки": Що українські президенти обіцяли іноземним інвесторам

Від революції до "няньки": Що українські президенти обіцяли іноземним інвесторам
112.ua

Никита Синіцин

Журналіст

Виступ на Міжнародному економічному форумі в Давосі 22 січня став для президента України Володимира Зеленського першим міжнародним досвідом спілкування з економічною елітою. Виступаючи перед практично порожнім залом, Володимир Зеленський утім доніс до присутніх звичну думку – Україні потрібні інвестиції, і щоб їх "заманити", влада готова пообіцяти дуже багато. Навіть більше, ніж потрібно. Але чи допоможуть обіцяні "вирішення проблем інвесторів" заманити цих самих інвесторів в Україну? Українські президенти за роки незалежності публічно багато обіцяли іноземному бізнесу. А що в підсумку?

Леонід Кучма: реформи, приватизація та політична стабільність

90-ті роки були дуже непростим періодом, тому наша країна явно не була розпещена увагою інвесторів, ситуація почала змінюватися радше з часів другого терміну другого президента України Леоніда Кучми, яке припало на злам тисячоліть.

Досвідчений "червоний" директор не запам'ятався якимись гучними заявами для іноземних інвесторів, і його публічні заяви звучали цілком консервативно. Перспективність українського ринку, успішні економічні реформи та їхнє продовження, приватизація стратегічних об'єктів, політична стабільність – такий нехитрий набір переваг для інвесторів використовував у своїй риториці другий український президент.

Треба сказати, що заклики не залишилися без відповіді – протягом 2002-2004 років Україна отримала 3,832 млрд дол. США прямих іноземних інвестицій (ПІІ), що дозволило досягти за підсумками 2004 року рекордного приросту ВВП, за даними МВФ, у 11,8%.

Проте вже наступний 2005 рік показав, що Україна може бути куди більш привабливою для іноземців.

Віктор Ющенко: реприватизація й чорнозем

Колишній головний банкір України в ролі президента опинився в тіні двох сильних прем'єрів у особі Юлії Тимошенко та майбутнього президента України Віктора Януковича і не дуже сприймався як людина, яка керувала країною. Утім, Ющенко чесно виконував свої функції і на офіційних зустрічах обов'язково закликав до України іноземних інвесторів. І зміг зібрати за свій термін 39 млрд дол. - більше за інших президентів.

Однак спершу був 2005 рік, коли в Україні було ліквідовано спеціальні економічні зони, які залучили левову частку іноземних інвестицій. Ухвалене урядом Тимошенко рішення президент підтримав і пообіцяв "чесним" інвесторам компенсації від держави.

Через два роки на форумі бізнесу "Казахстан-Україна: нові можливості для бізнесу" в Києві Віктор Ющенко, говорячи про важливість казахстанських інвестицій, обіцяв створити відповідну державну комісію, яка б займалася проблематикою входу в український ринок казахстанських інвесторів.

У 2008 році під час зустрічі з прем'єр-міністром Литви Гедімінасом Кіркіласом президент України заманював литовських інвесторів прибутком, який вони могли отримати з підготовки України до Євро-2012.

На тлі світової фінансової та економічної кризи в 2008 році пріоритети в заманюванні іноземних інвесторів змінилися, тепер головне місце посіли агросектор та український чорнозем.

"У цьому секторі є унікальні можливості як з точки зору виробництва, так і з точки зору переробки продукції… 20-22 млн тонн зерна – це той експорт, який Україна повинна надати з річного врожаю в 45 млн тонн", - говорив Ющенко у жовтні 2009 року, зустрічаючись із представниками інвестиційної компанії Horizon Capital.

У цілому, як свідчить статистика, період президентства Віктора Ющенка виявився найбільш "врожайним" на прямі іноземні інвестиції в Україну – вже в 2005 році ПІІ склали 7,808 млрд дол. США, щоправда, левова їхня частка - 4,8 млрд - тоді припала на реприватизацію "Криворіжсталі". В цілому ж 2005-2009 роки принесли Україні у вигляді ПІІ 39,032 млрд дол. США. Помаранчева революція відкрила для України гарні перспективи, але ми ними не сповна скористалися.

Віктор Янукович: стабільність, кваліфіковані робочі руки і переваги геополітики

Наступний президент України Віктор Янукович, можна сказати, був також із "червоних директорів", і тому немає нічого дивного в тому, що його аргументи для інвесторів багато в чому нагадували такі ж у Леоніда Кучми.

Головними лейтмотивами виступів президента для інвесторів стали успішні реформи і стабільність.

"Я приїхав, щоб вам сказати: в Україні вже рік панує політична та економічна стабільність, і ця тенденція буде тільки продовжуватися і закріплюватися... Я хотів би, щоб ви почули мене: Україна є і буде надійним партнером. Це наш життєвий принцип – мій і тієї політичної команди, яка разом зі мною прийшла до влади в Україні – надійність та повага взаємних інтересів наших партнерів", - цитувала прес-служба слова голови держави 18 січня 2011 року з українсько-японського бізнес-форуму в Японській федерації бізнесу "Кейданрен".

Вже в березні Віктор Янукович під час зустрічі з представниками американських ділових кіл у Нью-Йорку запевняв бізнесменів США в успішності регуляторної реформи, з остаточною метою скоротити дозвільну систему приблизно на 90%.

"Йдеться про революцію в цьому напрямку. Ми на рівні законодавства будемо створювати таку систему, яка б відповідала сучасним європейським стандартам", - звітувала прес-служба про заяви очільника держави.

Кінцевий підсумок реформ тоді президент бачив у "прозорих правилах гри та рівних умовах для всіх".

У березні президент аргументував інвестування в Україну для бізнесменів з Брунею тим, що спад економіки в Україні, спричинений світовою кризою, закінчився і почався етап економічного зростання. Також Віктор Янукович називав вигоди геополітичного розташування, в тому числі – близькість до країн ЄС, СНД та високу кваліфікацію робочої сили.

Нарешті, як своєрідний козир використовувалося створення Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України і Ради вітчизняних та іноземних інвесторів, покликаних підтверджувати роботу держави над поліпшенням інвестиційного клімату в країні.

У цілому результат Віктора Януковича щодо "заманювання" інвестицій в Україну виявився другим серед президентів – 26,602 млрд дол. США за 2010-2013 роки.

Петро Порошенко: дешева робоча сила і посвідка на проживання інвесторам

Стратегія Петра Порошенка щодо заманювання інвесторів в Україну будувалася на неоднозначній заяві про дешеву робочу силу в Україні та близькість до ЄС.

"У нас є дешева і дуже кваліфікована робоча сила, абсолютно фантастична логістика. З цієї точки зору – це можливість для ефективної синергії потенціалів України та Індонезії. Тому я сказав президенту Джоко Відодо: Україна повинна стати майданчиком для доступу індонезійських товарів до відчинених дверей ЄС", - заявив Порошенко в серпні 2016 року в інтерв'ю телеканалу CNN Indonesia.

Заради справедливості варто сказати, що Порошенко не був першовідкривачем ідеї "дешевої української робочої сили" для інвесторів. Про це активно говорили багато експертів і навіть депутати. Нардеп Сергій Лещенко в травні 2015 року заявив Financial Times: "Це можливість для відродження вітчизняного виробництва, яке буде набагато дешевшим для споживачів, ніж купівля іноземних товарів. Девальвація валюти означає, що за 300 доларів люди будуть працювати вісім годин п'ять днів на тиждень. Для іноземних інвесторів, зокрема, це може бути унікальна можливість".

Іншим незвичайним для України нововведенням стало переймання міжнародного досвіду із залучення інвесторів спрощенням режиму проживання в країні. Так, у 2017 році було остаточно ухвалено закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій (щодо скасування реєстрації іноземних інвестицій та внесення змін у правила працевлаштування та тимчасового проживання іноземців)". Цей документ передбачав наділення іноземних інвесторів правом отримання посвідки на проживання в Україні за умови інвестування в Україну 100 тисяч євро у вигляді частки у статутному капіталі української фірми.

Повторювалися слова і стабільності.

"Сьогодні не інвестувати в Україну неможливо – 12 кварталів поспіль зростає економіка. 3,4% зростання ВВП за останній рік – це найбільше за останні 7 років економічне зростання. Банківська система стабільна і сьогодні показує рекордні прибутки", – сказав очільник держави на 15-й щорічній інвестиційній конференції Dragon Capital взимку минулого року.

На останньому для себе в ранзі президента України виступі в Давосі Петро Порошенко в заманюванні інвестицій апелював навіть до авторитету МВФ.

"Ми – єдина влада, яка виконала шість меморандумів щодо співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Такого ніколи не відбувалося в Україні. Чому? Тому що ми тримаємо слово. Ми дуже рішуче налаштовані на реформи, і реформи приносять важливі результати", - зазначив президент.

Проте в цілому зусилля п'ятого президента України можна оцінити як середні – за 2014-2018 роки ПІІ в країну склали 11,212 млрд дол. США, щоправда, для цього було багато зовнішніх причин.

Володимир Зеленський: "інвестнянька" і податкові канікули

Володимир Зеленський почав своє президентство, записавши англійською звернення до іноземних інвесторів, у якому закликав їх інвестувати в нашу країну, мовляв, чекаємо всіх із розпростертими обіймами. Втім, поки ті не поспішають вкладати мільйони доларів в Україну. А деякі навіть і зовсім ідуть із країни на тлі перекроювання Податкового кодексу, ініційованого Зе-командою.

Судячи з виступу шостого президента на економічному форумі в Давосі 22 січня, в деяких моментах поки він йде шляхом свого попередника Петра Порошенка.

Обіцяє податкові амністії для іноземних інвесторів: за інвестицій у приватизацію понад 10 мільйонів доларів США канікули складуть 5 років.

"Перші 2 роки всім інвесторам, які підуть на приватизацію на 10 млн доларів плюс, ми даємо податкові канікули: ви не будете платити податок на прибуток протягом 5 років", - підкреслив президент.

Ця ідея багато в чому перегукується з ідеєю податкової амністії, яку активно намагався "проштовхнути" президент Петро Порошенко в 2018 році, пропонуючи зареєструвати українцям свої активи, сплатити з них податок у 5%, завести в Україну і вкласти у вітчизняну економіку. Але Порошенко звертався до українців, а Зеленський – до іноземців. При цьому українським інвесторам ніхто податкову амністію не обіцяє, що може створити дисбаланси в економіці і призвести до закриття низки вітчизняних підприємств. Якщо, звичайно, така програма дійсно існує на папері, а не тільки в голові Зеленського.

Іншим нововведенням, своєрідною "фішкою" виступу Володимира Зеленського в Давосі стала обіцянка найбільшим інвесторам, котрі вклали в приватизацію, персональних інвестиційних радників.

"Ми зараз підготували нову програму, яка називається Investment nanny. Кожному інвестору, який приведе в Україну понад 100 млн доларів, ми забезпечимо окремий контракт із державою. Саме держава буде вас захищати. У вас буде менеджер, який говорить 5-ма мовами, і 24/7 цей менеджер буде з вами працювати", - розповів голова держави.

Щодо ПІІ, які надійшли в Україну в 2019 році, то за 9 місяців вони склали 1,711 млрд дол. США, в тому числі 497 мільйонів припали на січень-березень і повинні бути віднесені ще до часу Петра Порошенка.

* * *

Насправді, що б не говорили президенти в Давосі, бізнес оцінює реальний інвестклімат у країнах і міжнародну ситуацію. Коли ситуація складається таким чином, що світовим інвестфондам найвигідніше вкладати у ринки, тоді ми "на коні". А коли Дональд Трамп повертає капітали до США, тоді Україні доводиться важко. Як зараз. І одних слів тут замало.

Микита Синіцин

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>