"Газпром" має труднощі з позиками на міжнародному ринку через арешт активів за позовом "Нафтогазу", - ЗМІ

Компанії вигідно позичати за кордоном, хоча найближчим часом через це проблем не передбачається, адже у "Газпрому" великий запас ліквідності і є можливість брати в борг у російських банків

"Ведомости"

Російський "Газпром" обмежений у можливості брати в борг на міжнародному ринку внаслідок арешту активів за позовом українського "Нафтогазу". Про це повідомляє Reuters з посиланням на власні джерела, знайомі з ситуацією.

Один з них зазначив, що програму запозичень "Газпрому" поки що призупинили через ризик заморожування коштів, що перераховуються російському концерну. Він додав, що один з банків заморозив кредитну угоду до прояснення ситуації, однак банк не назвав.

Інший співрозмовник агентства висловив думку, що рішення Лондонського суду, швидше за все, налякало банкірів, які раніше працювали з "Газпромом".

“У моєму розумінні, під дію підпадають розрахунки іноземних банків, які йдуть через Лондон, але комплаєнс банків, зареєстрованих в інших юрисдикціях, може зайняти обережну позицію і теж блокувати операції навіть без прямої заборони”, - сказав він.

Сам "Газпром" не відповів на запит Reuters з цього приводу.

Новини за темою: Київ диктуватиме умови: Що значить для України рішення Стокгольмського арбітражу

Згідно з інформацією видання, у березні російський концерн схвалив залучення в поточному році двосторонніх і клубних кредитів на суму до 4 млрд євро. Один з джерел ресурсу припустив, що якщо у "Газпрому" не вийде зняти арешт з активів, то корпорація навряд чи зможе виконати програму позик на зовнішньому ринку в повному обсязі.

Зазначають, що "Газпром" планував залучити на зовнішньому ринку близько 6,6 млрд доларів.

Джерело в російському банку повідомило Reuters, що в червні перед арештом активів в Лондоні "Газпром" скасував розміщення євробондів у фунтах стерлінгів, адже цьому завадила складна геополітична ситуація між Росією і заходом і загострення відносин з Великобританією. Тим часом два інших співрозмовника видання серед факторів, які вплинули на угоду, називають загострення судового спору з "Нафтогазом".

Одне з джерел сказало журналістам інформресурса, що у "Газпрому" на осінь були намічені євробонди в євро і японських ієнах, однак тепер вони під питанням. Як варіант, компанія може попросити суд врахувати депозит на суму стокгольмського рішення, і відновити програму запозичень, вважає він.

“Якщо сторони будуть підходити до процесу врегулювання формально, тобто чекати апеляції або нового арбітражу, ситуація може підвиснути - і на рік, і два, і більше”, - сказав директор групи з природних ресурсів рейтингового агентства Fitch Дмитро Маринченко.

"Газпрому" у поточному році потрібно погасити 15,2 млрд доларів зовнішнього боргу. Корпорації вигідніше позичати за кордоном, - локальний ринок менше, і рублі обходяться дорожче.

Новини за темою: "Нафтогаз" хоче від "Газпрому" компенсації за дорогий європейський газ. Що для цього потрібно

“Судячи з усього, "Нафтогазу" вдалося знайти больову точку російського концерну. "Газпром" великою мірою залежить від зовнішнього фінансування. Для Києва це - посилення переговорної позиції”, - вважає Маринченко.

Однак проблем з рефінансуванням боргу та фінансуванням інвестпрограми найближчим часом у "Газпрому" не повинно бути, адже у компанії великий запас ліквідності і можливість позичати у російських банків, повідомляють в матеріалі з посиланням на дані аналітиків.

Так, на кінець березня 2018 року у "Газпрому" був запас в 26 млрд доларів, сказав аналітик Sberbank CIB Олексій Булгаков.

“З великою часткою ймовірності юридична сторона питання знайде якесь рішення задовго до того, як у "Газпрому" з'являться якісь реальні проблеми з рефінансуванням”, - зазначив він.

Маринченко припустив, що до кінця року "Газпром" може не позичати за рахунок використання накопиченої подушки ліквідності. Однак ця ситуація нестійка, в результаті компанії все одно доведеться вийти на ринок, додав він.

Повідомляється, що велика частина запасу ліквідності групи "Газпром" зберігається на рахунках в "Газпромбанку" - близько 16,5 млрд доларів. З посиланням на звітність банку на 31 березня 2018 року відзначають, що це майже чверть (23 відсотки) від загального обсягу коштів клієнтів.

При цьому строки погашення більшої частини депозитів групи "Газпром" варіюються від “до вимоги” до 2 років.

"Газпромбанк" не відповів на запит Reuters з цього приводу.

Новини за темою: Арешт українських активів "Газпрому": Що вони собою являють і чи можна їх продати

Нагадаємо, 28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" за позовом до "Газпрому". "Нафтогаз" домігся компенсації в сумі 4,63 млрд дол. за недопоставку "Газпромом" узгоджених обсягів газу для транзиту. Також "Газпром" повинен сплатити 2,56 млрд дол. на користь "Нафтогазу".

Проте "Газпром" після рішення Стокгольмського арбітражу не на свою користь заявив про ініціювання розірвання контрактів на постачання і транзит газу з НАК "Нафтогаз України". Після цього Україна конфіскувала всі кошти російського "Газпрому", які перебували на території України.

Нещодавно "Нафтогаз" повідомив про арешт голландських активів "Газпрому" для виплати Україні 2,6 млрд дол. за рішенням Стокгольмського арбітражу. У зв'язку з цим "Газпром" звернувся до швейцарського суду зі скаргою щодо арешту активів.

У червні 2018 року комерційний суд Лондона дозволив заморозити активи ПАТ "Газпром" (РФ) на території Великобританії за клопотанням НАК "Нафтогаз України". Заморожування активів спрямоване на виплату 2,6 млрд доларів рішенням Стокгольмського арбітражу.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів