banner banner banner

Підсумки-2013: Ключові економічні події у світі

Команда 112.ua пропонує згадати ключові економічні події, що сталися у 2013 році у світі

112.ua
Команда 112.ua пропонує згадати ключові економічні події, що сталися у 2013 році у світі.

Вихід ЄС з рецесії

У 2013 році економіка об'єднаної Європи почала демонструвати позитивні тенденції. За третій квартал ВВП зріс на 0,2% проти попереднього триместру. При цьому найкращий результат продемонстрували зовсім не ті, хто вважається лідером. Попереду – Румунія з показником 1,6%, Латвія – 1,2% та Угорщина – 0,8%. Це – найкращі результати ЄС. Найбільшого скорочення зазнали економіки Чехії – 0,5% та Кіпру – 0,8%. Щодо загальновизнаних лідерів – Франції та Італії – і там, і там 0,1% скорочення. Загалом для усього Євросоюзу третій квартал був менш вдалим, ніж другий, коли сукупний ВВП зріс удвічі більше – на 0,4%. Щодо єврозони – валютний союз став міцнішим на 0,1%.

Звичайно, залишається величезна кількість проблем: низький рівень інфляції, дуже високий рівень безробіття, особливо серед молоді, кризові проблеми у Греції та Кіпру. 

Зростання економіки США

У 2013 році економіка США продемонструвала найшвидші темпи економічного зростання за два останні роки. За результатами 3-кварталу зростання склало 4,1% проти минулого року. Для порівняння результат попереднього кварталу лише 2,5%. Для найближчого конкурента – ЄС – це поки недосяжна мета. Також понад прогноз зросли і споживчі витрати, які становлять дві третини американського ВВП.

Така динаміка зростання економіки США на тлі уповільнення країн групи БРІКС вселяє оптимізм для світової економіки у 2014 році.

Згортання програми економічного стимулювання ФРС

На тлі пожвавлення економічного розвитку США 18 грудня 2013 року Федеральна резервна система заявила про початок припинення програми економічного стимулювання. Скорочення програми економічного стимулювання, введеної у дію ФРС США у 2008 році для боротьби з економічною кризою, є давно очікуваним кроком. Передбачалося, що про початок згортання цієї програми буде оголошено ще у вересні 2013 року, проте тоді ФРС США на такий крок не пішла.

ФРС планує зменшити викуп державних облігацій у наступному році на 10 млрд дол. на місяць - з 85 мільярдів доларів до 75 мільярдів. Базова відсоткова ставка при цьому буде збережена на рекордно низькому рівні - 0-0,25 відсотка.

Крихка п'ятірка – нові центри міжнародної економічної непевності

Згортання програми кількісного стимулювання ФРС ознаменувало початок повернення до нормального стану функціонування економіки США. З іншого боку, це призведе до здорожчання залучення фінансування на міжнародних ринках. Найбільше це може вдарити по групі країн, які нині стали називати "крихкою п'ятіркою" (Fragile Five) - ПАР, Індонезія, Бразилія, Туреччина, Індія. Вони є великими позичальниками.  

Спільним для п'яти названих країн є великий дефіцит торгового балансу, а також вибори у наступному році. Тобто, дуже високі економічні та політичні ризики, які відштовхують іноземних інвесторів. Оскільки ці країни відігравали помітну роль у своїх регіонах, то проблеми у їхніх економіках будуть негативно впливати на сусідів.

Модернізація моделі розвитку Китаю

На 3-му пленумі ЦК КПК 18-го скликання був затверджений план реформ китайської економіки. У документі "Питання всебічного поглиблення реформ" викладається "дорожня карта" значних соціально-економічних змін, позитивні результати від яких планується отримати вже до 2020 року. Нинішній пленум порівнюють з пленумом 1978 року, коли Ден Сяопін проголосив політику реформ і відкритості, після чого Китай почав демонструвати небачені раніше темпи зростання – понад 10% на рік.

В останні роки, однак, з'явилися ознаки перегріву економіки, спаду темпів розвитку, поява "бульбашок" ("індустріальної" та "іпотечної"), що й зумовило необхідність реформ.

Що стосується запланованих реформ, то зміни торкнуться не тільки економічної сфери, але також сімейної політики і трудових таборів.

Експерти вважають, що досягти двозначних темпів зростання зараз буде неможливо за існуючої структури, а головною метою є досягнення збалансованого і стійкого зростання у межах 7-8%.

Заявлена програма модернізації вже має позитивні результати – китайські фондові індекси відразу відреагували зростанням.

Гальмування економіки Індії

Економіка Індії, яка протягом останніх років претендувала на роль одного з локомотивів світової економіки, демонструє дуже слабкі темпи розвитку. Стрімкий розвиток країни гальмують її глибокі внутрішні контрасти і дисбаланси.

За два роки курс індійської рупії до долара впав більш ніж на 30%. Індія має дефіцит поточного рахунку, що становить близько 4-5% ВВП, а це вдвічі вище за показник, за якого економіка вважається стійкою.

Все це актуалізує питання про майбутнє третьої економіки Азії. Адже країні пророкували майбутнє одного зі світових локомотивів. Так, у 2003-му експерти банку Goldman Sachs припустили, що вже до 2022 року за обсягом ВВП Індія обжене Францію й Італію, а до 2035-го стане третьою економікою планети після США та Китаю. Але нинішня криза змусила засумніватися у таких прогнозах, оголивши проблеми у розвитку Індії.

Бюджет США на 2014 рік

Президент США підписав бюджет, розрахований на два роки і складений за підсумками переговорів республіканської і демократичної партій. Досягнуті угоди дозволяють уникнути чергового призупинення роботи державних установ як це було у жовтні 2013 року.

Затвердження бюджету США є, у першу чергу, хорошим сигналом для світової економіки.

У бюджеті частково відновлюються витрати, секвестровані на початку 2013 р., а головне, він дозволяє уникнути нового призупинення фінансування уряду США з 15 січня 2014 р., коли спливають жовтневі домовленості щодо бюджету.

Загальний рівень витрат бюджету США на поточний фінансовий рік, що почався у жовтні, складе 1,01 трлн дол., що вище за 967 млрд дол., передбачені законом про бюджет на попередній фінансовий рік. Бюджет прийнятий у рамках плану, який передбачає скорочення бюджетного дефіциту на 23 млрд дол. упродовж десяти років.

Ріст витрат на 63 млрд дол. за 2 роки порівняно з тим рівнем, який передбачався секвестром, буде компенсований підвищенням доходів на 85 млрд дол. за рахунок альтернативних заходів. Такі заходи включають більш високі збори за забезпечення безпеки з пасажирів авіарейсів, скорочення фінансування постачальників медичних послуг у рамках програми Medicare, а також істотно менш щедрі пенсійні пільги для держслужбовців і військових.

Крок до створення Банківського союзу у ЄС

У цьому році була досягнута домовленість між міністрами фінансів Європейського союзу про створення банківського механізму, націленого на порятунок проблемних економік. Зокрема, у цьому році було узгоджено останній ключовий пункт угоди про Банківський союз - Єдиний механізм вирішення проблем (SRM), який дозволить закривати банки, які знаходяться на межі банкрутства та запускати режим захисту вкладників. Головна мета створення цього механізму – розірвання зв'язку між позичальниками-державами та комерційними банками. Це передбачається досягнути за рахунок принципу перетворення кредитора банку на його співвласника (bail-in).

Правила Банківського союзу будуть обов'язковими до виконання у 17 країнах ЄС, що входять до зони євро, ще 11 членів Євросоюзу, які використовують власну валюту, можуть приєднатися до цієї системи за бажанням. Підготовка угоди щодо Банківського союзу була розпочата після світової фінансової кризи 2008 року, коли порятунок низки великих європейських банків довелося здійснювати за рахунок платників податків.

Боротьба з офшорами

Міністри фінансів Великої двадцятки підготували план найрадикальнішої за століття реформи міжнародного оподаткування. Транснаціональні компанії зобов'яжуть платити податки у кожній країні присутності, податкові гавані прикриють. Необхідність таких жорстких заходів пояснюється турботою про соціальну стабільність. План заходів, зокрема, включає розробку механізмів протидії недобросовісній податковій конкуренції, нових правил вирахування різних витрат з податкової бази та підходів до трансфертного ціноутворення, посилення правил оподаткування прибутку іноземних контрольованих компаній, а також розробку заходів з протидії ухиленню від оподаткування нових видів діяльності, так званої цифрової економіки.

У майбутньому передбачається необхідність перегляду модельної угоди про уникнення подвійного оподаткування. Замість двосторонніх угод планується укласти багатосторонні угоди з цього питання, оскільки, як вважається, це буде ефективнішим.

Оштрафовані найбільші банки світу

Фінансові регулятори Європи та США у 2013 році стягнули з банків більше 43 млрд дол. Рекордсменом став американський банк JP Morgan – банк погодився виплатити суму у 13 млрд дол. – найбільша виплата в історії розглядів між урядом США і корпораціями.

Звинувачення пов'язані з тим, що інвестиційний банк Bear Stearns, що опинився навесні 2008 р. на межі банкрутства і куплений згодом JPMorgan Chase, з 2005 по 2007 рр. вводив в оману своїх інвесторів, продаючи їм цінні папери на основі іпотечних кредитів, ймовірність дефолту за якими була дуже високою.

Банк уже був оштрафований владою США і Великобританії на суму 920 млн дол. у справі "Лондонського кита" Бруно Іксіл, дії якого завдали збитків у 6 млрд дол.

Також серйозний обсяг штрафних санкцій був пов'язаний з маніпуляціями ставкою Libor. Проблема спекуляцій з LIBOR досліджується вже кілька років, проте в активну фазу розслідування увійшла лише цього літа. У цьому випадку мова йде про суму у 1,7 мільярда євро.

У скандалі замішані понад десять банків. Мова, зокрема, йде про німецький банк Deutsche Bank, британські Barclays, Royal Bank of Scotland, французький Societe Generale і американський Citigroup.

Найбільший штраф отримав Deutsche Bank - 725 млн євро.

Єврокомісія продовжує розслідування щодо банків Credit Agricole, HSBC, JPMorgan, брокерської компанії ICAP.

Джерело: Громадянська справедливість
Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>