Новий уряд: повний реванш Тимошенко за 2010 рік

Формування уряду визначило політичну розстановку сил

112.ua
Новий уряд сформовано. І йому, однозначно, доведеться нелегко. І там це розуміють.
"Я можу наперед сказати, яка доля всіх членів Кабміну, - це політичні камікадзе. Казна порожня, в ній боргів - 75 млрд доларів. Загальний обсяг боргових зобов'язань України -130 млрд доларів. Пенсії не сплачувалися в повному обсязі вже більше ніж місяць, золотовалютні резерви розграбовані. І зараз ми все робимо для того, щоб утримати ситуацію, і ми її повернемо. У нас іншого варіанту немає", - написав у своєму Facebook новоспечений прем'єр Арсеній Яценюк одразу ж після оголошення списків міністрів.
Процедура призначення міністрів, була, втім, дуже похмурою. Кожен може побачити її в повторах на каналі "112 Україна" в найближчому випуску новин. По суті, політики вже виставили народу на головній площі країни список і, не слухаючи доводів і невдоволення, проштовхнули його. Особливі претензії у протестувальників були до в.о. міністра МВС Арсена Авакова (за те, що за п'ять днів керівництва відомством не заарештував нікого з посадових осіб, винних в убивстві десятків людей), міністру соцполітики Людмилі Денисовій, а коли вийшов на сцену глава держави Олександр Турчинов - то і зовсім був освистаний. Така реакція Майдану на новоявлене керівництво зловіща - треба сказати, що ще й раніше Майдан повнився обуренням від того, що нова влада діє досить мляво, особливо в питанні люстрації. Настрої, що підігріваються трагедією "Небесної сотні", можуть дати про себе знати. Особливо на тлі відвертої неповаги до Майдану: після оголошення списку міністрів, у людей запитали, чи схвалюють вони новий Кабмін, і, не чекаючи реакції мітингарів, увімкнули гімн, заглушаючи свист і тупіт. Такий підсумок Майдану. Кількома днями раніше в.о. президента Олександр Турчинов і зовсім натякнув - Майдан, мовляв, зробив свою справу, Майдан може розійтися.
Де-юре уряд повинні затвердити в стінах парламенту, однак немає сумніву, що він буде проголосований, і саме в такому складі, в якому сьогодні було презентовано.
Так, в списку не вистачає ще двох міністрів (оборони та інфраструктури), але в цілому розстановка сил зрозуміла. Незважаючи на те, що уряд сформовано стихійно, у розподілі міністерських портфелів є своя закономірність. В будь-якому уряді є свої групи, є свої центри впливу. Спробуємо їх проаналізувати.

Люди Тимошенко: в бій ідуть одні старі

Безсумнівно, цей уряд ми б не побачили в такому вигляді, в якому він є, якщо б не фактор Юлії Тимошенко та керівництва "Батьківщини". Якщо придивитися, то можна побачити, що представники найбільшої політичної сили країни зайняли ключові посади.
Так, прем'єром став Арсеній Яценюк (який вже займав ряд посад у Кабміні ), один з віце-прем'єрів - Борис Тарасюк (колишній голова МЗС, який, правда, відмовився від портфеля). Крім того, найважливіші міністерства - МВС і Мінпаливенерго, - дісталися людям, близьким безпосередньо до Юлії Тимошенко. Новим головним силовиком став голова харківської "Батьківщини" Арсен Аваков, а паливне відомство очолив Юрій Продан, який вже очолював його в 2007-2010 роках. Мін'юст і Мінфін - теж за червоно-білими - відомства очолили Павло Петренко та Олександр Шлапак відповідно. Ще одне важливе міністерство - Мінсоцполітики очолила Людмила Денисова, яка вже очолювала подібне відомство раніше.
Тенденція до розташування міністрів від "Батьківщини" очевидна - представники цієї партії займають найважливіші посади і найбільш "хлібні" міністерства. Можна з повною впевненістю говорити, що цей уряд в якійсь мірі - уряд Тимошенко. Принаймні очевидно, що звільнена з колонії ЮВТ, безсумнівно, буде впливати на роботу Кабміну - хоча б через близьких до неї її членів.
Особливо слід відзначити той факт, що більшість міністрів "Батьківщини" - обличчя в політиці не нові. Вони вже очолювали різні відомства, і, як показала історія, не зовсім успішно. Очевидний один з двох висновків: або наявний факт інтелектуального зубожіння партії, якщо в ній не висунулося за останні чотири роки жодного нового претендента на міністерський портфель, або ж Тимошенко і Турчинов не ризикують привертати в уряд молодих і неперевірених партійців, наприклад, Оробець, якій, по ряду відомостей, пропонували посаду глави МЗС. Втім, Оробець це спростувала. Так чи інакше, в найбільшій партії влади не знайшлося нових осіб для уряду. Це полегшує завдання щодо критики для новоявленої опозиції - регіонали вже мали досвід критикувания цих осіб на цих посадах п'ять років тому. До речі, тоді вони теж були в опозиції. Все нове - добре забуте старе.

Майдан: Піррова перемога

Друга велика група - це ті, кого надав для посад у відомствах Майдан. Список міністрів від Майдану значний, але очевидно, що це - Піррова перемога. По-перше, у представників Майдану не виявилося жодного "прибуткового", або, скажімо так, політично і фінансово вагомого міністерства. Всі посади, що дісталися активістам та їх висуванцям, представляють (крім Мінекономрозвитку) - досить слабкі і другорядні з точки зору розподілу бюджетних коштів відомства. Так, МОЗ очолив лідер Медслужби Майдану Олег Мусій. Ольга Богомолець від віце-прем'єрства гуманітарного блоку відмовилася. Представники Києво-Могилянської Академії Сергій Квіт (президент ВИШу) та Павло Шеремета (багато років очолював Києво-Могилянську бізнес-школу) очолили Міносвіти і Мінекономрозвитку. Журналістка Тетяна Чорновол і громадський активіст Єгор Соболєв стали керувати Комітетом з питань люстрації. Були й більш дивні випадки: провідний сцени Майдану артист Євген Нищук отримав посаду глави Мінкульту (який багато хто знайомі з арт-менеджментом активісти Майдану і зовсім пропонували ліквідувати), а лідер Автомайдану Дмитро Булатов став... міністром молоді та спорту. Рівень компетентності двох останніх призначень - питання окреме і не є предметом цієї статті. Важливо інше - в руках Майдану не виявилося жодного дійсно сильного міністерства. Фактично, це говорить про те, що політики перемогли активістів - Майдан акуратно, але не зовсім чемно, відсунули від мейнстріму в політичному житті країни.
Крім того, здається парадоксальним, що Автомайдан, який раніше заявив про опозицію до чинної влади, раптово, після призначення Булатова міністром, одразу ж притих. Створюється враження, що був Автомайдан "куплений" відповідним портфелем. Те, що Майдану просто позбулися, давши подачку у вигляді ряду крісел, яскраво свідчить факт призначення лідера Майдану Андрія Парубія головою РНБО. Раніше Парубію, нагадаємо, пророкували посаду міністра оборони. На ділі ж командира самооборони відправили туди, куди раніше в почесну відставку відправляли "відпрацьований матеріал" - Михайла Потебенька, Рената Кузьміна, Валерія Хорошковського, Андрія Клюєва. Кожен, хто позбавлявся високих посад в прокуратурі або Кабміні - відправлявся в РНБО. Туди ж і відправився Парубій, не встигнувши навіть у Кабміні побувати.
Доля міністрів Майдану буде сумною - як тільки розійдеться Майдан - вони втратять всяку самостійність в уряді. І в "Батьківщині" враховували це, довіряючи активістам відомства "слабші". Щоб процес капітуляції активістів перед політиками не затягувався.

Свобода: при своїх трьох

ВО "Свобода" отримала в новому уряді цілих три портфеля, що має задовольнити її вимоги. Так, посаду віце-прем'єра отримав Олександр Сич, Мінагропрод очолив Олександр Мирний, а Мінекології - Андрій Мохник. Треба зазначити, що така конфігурація з великою ймовірністю породжує конфлікт вже на найближчому засіданні Кабміну - через Мінекології націоналісти зможуть вставляти своїм партнерам по коаліції палиці в колеса, наприклад, по сланцевому питанню, а через аграрне відомство - тиснути на Мінекономіки в питанні інвестицій. Таким чином, конфігурація Кабміну вже зараз закладає конфлікти між двома політичними силами, які його сформували.

Дещиця і Гройсман: данина союзникам

Два портфелі (віце-прем'єра з інфраструктурним питань і голови МЗС) отримали мер Вінниці Володимир Гройсман і спецпосланець голови ОБСЄ Андрій Дещиця. Якщо першого можна приблизно вважати представником Петра Порошенка в уряді (сам Петро Олексійович, судячи з усього, приєднатися до команди "смертників" не побажав), то другий, швидше за все - людина, призначений для зручності ведення переговорів з європейськими структурами, що буде дуже важливо при подальших зовнішньополітичних маневрів. А вони можуть бути дуже серйозними - аж до підписання УА з ЄС.

Підсумки: реванш за 2010 рік і обриси нової опозиції

В цілому можна сказати, що це впевнений реванш команди Тимошенко за 2010 рік, з відновленням могутності людей однієї політичної сили. Рано чи пізно, Майдан розійдеться, а "майданні" міністри будуть тягнутися до того, центру сили, звідки йде потік грошових коштів - тобто, до лідерів найбільш "хлібних" відомств. Це забезпечить "Батьківщині" ще більшу підтримку в уряді.
З іншого боку, в новий уряд вже зараз закладені основні кризові тріщини, які можуть дати розколи:
По-перше, урядом виявився незадоволений Майдан. По-друге, в нього не включені представники позафракційних сил. Це недобре, адже саме вони забезпечили конституційну більшість парламентській опозиції.
У третіх, показово, що партія УДАР Віталія Кличка не отримала в уряді жодної посади. З самим Кличком все зрозуміло, він - кандидат у президенти. Проте жоден з членів його партії не очолив жодне міністерство. Чому? Можна припустити, що Кличко, тверезо оцінивши зусилля і шанси цього уряду, вирішив не зв'язуватися з ним, роблячи ставку на наступні парламентські вибори. І це, безсумнівно, правильний крок. Можливо, таке рішення було прийнято після того, як Юлія Тимошенко вирішила приєднатися до президентської кампанії - а це порушило всі попередні домовленості між лідерами партій, згідно з якими, судячи з усього, дорога в президентство відкривалася для Кличка. Тепер УДАР буде мати повне право критикувати уряд, автоматично перевівши себе в опозицію.
Питання - в яку? Очевидно, що "Батьківщина" і "Свобода" разом з частиною позафракційних нардепів зможуть забезпечити собі більшість. І якщо це так, то УДАРу нічого не залишиться, як шукати контактів з Партією регіонів, яка, хоч і обезголовлена і знекровлена, з наполовину зруйнованої структурою комірок, але вже бачить перспективи такого уряду і готова працювати в опозиції - не раз доводилося.
А що ж  "Правий сектор"? Відповідь на це питання не така проста, як здається. Під час оголошення міністрів на Майдані добре чути, як нардеп від "Батьківщини" Сергій Пашинський каже Нищуку - "Яроша не читай, не читай Яроша"! Очевидно, загадковий Дмитро Ярош (що примудрився навіть провести переговори з Януковичем 20 лютого потай від усіх) прямо на сцені відмовився від якоїсь посади, на яку раніше погодився. Довелося тут же змінити програму і "Яроша не читати". Лідер ПС в останній момент вистрибнув зі складу уряду, залишивши свою організацію за межами Кабміну, але як і раніше - у великій політиці. Як і раніше, "Правий сектор" непідзвітний нікому...

Сергій Костеж
Джерело: 112.ua

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>