Нацбанк відреагував на ухвалення закону про реструктуризацію валютних кредитів: Це крах фінансової та банківської систем

У НБУ заявляють про загрозу добробуту громадян

З відкритих джерел

Прийняття закону 1558-1 "Про реструктуризацію зобов'язань за кредитами в іноземній валюті" призведе до руйнування фінансової та банківської систем України. Так на вчорашнє рішення депутатів реструктурувати валютні кредити відреагував НБУ. Заяву регулятора поширила його прес-служба.

Нацбанк заявляє, що рішуче наполягає на відхиленні проекту закону України 1558-1 "Про реструктуризацію зобов'язань за кредитами в іноземній валюті".

У НБУ відзначають, що рішення щодо реструктуризації тіла боргу, пені або штрафу повинно прийматися сторонами, які укладали договір. Також в НБУ нагадують, що в Меморандумі з МВФ прописана норма про неможливість втручання держави і самого НБУ в переговорний процес між позичальниками і банками про реструктуризацію кредитів в іноземній валюті. Так, згідно з Меморандумом: "Держава і Національний банк України не повинні втручатися у двосторонні переговори між позичальниками і банками, одночасно забезпечуючи справедливий процес. У зв'язку з цим, якщо буде прийнятий закон, що вимагає примусової конвертації валютних іпотечних кредитів в гривневі, президент накладе вето на вступ в силу цього закону ".

В цілому, в НБУ прогнозують величезні збитки, які понесе банківська система в результаті реструктуризації валютних кредитів. За підрахунками НБУ, збитки обчислюються приблизно в 100 млрд грн.

"Прийняття законопроекту 1558-1 буде мати руйнівний характер для фінансової і банківської систем. Адже їм пропонується зобов'язати банки конвертувати всі споживчі кредити в іноземній валюті за курсом на момент підписання договору (приблизно 5,05 грн/дол. США). Під загрозу буде поставлено не тільки стабільність банківської системи, але й добробут усіх громадян. Так, якщо всі кредити, надані фізичним особам-резидентам в іноземній валюті, конвертувати в гривню за курсом 5,05 грн/дол. США, то банківська система зазнає збитків в сумі близько 100 млрд грн", - сказано в повідомленні НБУ.
 
"Реалізація вказаних положень призведе до того, що банківська система втратить здатність дотримуватися обов'язкових нормативів капіталу, що призведе до необхідності негайної капіталізації банківської системи, у тому числі державою через рефінансування - а це істотне додаткове навантаження на державний бюджет. Такі нововведення призведуть до масового віднесення банків до категорії неплатоспроможних, збільшення витрат Фонду гарантування вкладів фізичних осіб", - прогнозують в регуляторі.
 
Відзначається також, що передбачені законопроектом заходи істотно порушують баланс прав сторін кредитного договору - кредиторів і позичальників - у бік споживача. "Це не тільки суперечить передбаченим Цивільним кодексом України принципам справедливості і вільного врегулювання сторонами договірних відносин, але і створює ґрунт для порушення прав інших клієнтів банків, їхніх вкладників", - сказано в заяві НБУ.
 
На противагу цьому В Нацбанку нагадують, що законодавство передбачило можливість вирішення кредитних спорів між позичальником і банком. "Згідно з чинним законодавством, питання про реструктуризацію заборгованості за кредитними договорами (погашення кредиту за спеціальним курсом або продовження дії договору), внесення змін у кредитні договори про порядок погашення кредиту, пені, штрафу вирішуються безпосередньо кредитним договором між кредитором і позичальником. А відповідно до частини 12 статті 11 закону України "Про захист прав споживачів", кредитодавець має право проводити за погодженням із споживачем реструктуризацію заборгованості за договором про надання споживчого кредиту. Звертаємо також увагу, що статтями 5 і 47 Закону України "Про банки і банківську діяльність" визначена економічна незалежність банків і самостійність у проведенні ними кредитної політики, яку вони повинні здійснювати, гарантуючи беззбиткову діяльність і враховуючи ризики неповернення кредитів. Банки визначають порядок залучення та розміщення коштів на власних умовах та на власний ризик, самостійно встановлюють рівень процентних ставок і комісійних винагород", - сказано в заяві.

Вчора парламент 261 голосом нардепів прийняв закон про реструктуризацію валютних кредитів позичальників. Прийняття закону викликало гаряче обговорення у соцмережах, а багато депутатів, які голосували "за", заявили про те, що будуть відкликати голоси. Також повідомлялося, в "Блоці Петра Порошенка" прогнозують, що президент ветує документ.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>