112.ua
Страхові компанії прогнозують в цьому місяці скорочення обсягів премій в східній частині країни на 20-40 % в порівнянні з березнем 2014-го. Про це "Капіталу" повідомили більше п'яти учасників страхового ринку.

"Розмір премій зменшиться в середньому приблизно на 20 %", - вважає директор ЗІ "Домінанта" Олексій Румянцев.

Найбільше, на думку експертів, у квітні втратять лідери страхового ринку в Донбасі, які в середньому недоотримають 30-40 % премій. У топ-5 таких компаній, за даними рейтингу Insurance TOP за 2013 р., входять СК "Аска", "АХА Страхування", СГ "ТАС", "Аско-Донбас Північний" і Українська страхова група, хоча в регіоні налічується 24 великих гравця. За минулий рік вони зібрали 0,5 млрд грн премій в Донецькій області.

У Луганській - топ-20 страховиків отримали 0,2 млрд грн. "Зниження платежів у східних областях України ми очікуємо на рівні 30-40 %. Нині ряд наших клієнтів припинили оплату договорів страхування або не укладають нові, посилаючись на важку економічну ситуацію, - розповідає голова правління СК "Юнісон-Гарант" Олександр Гончаров. - У нас вже близько п'яти виграних тендерів, за якими ми на прохання страхувальників відкладаємо укладення договорів. Мова йде як про страхування майна, так і про медичне страхування працівників підприємства".

У страховому товаристві "Іллічівське" прогнозують зниження обсягів премій по Донбасу за квітень на 30 %, в "АХА Страхування" - на 25 %. Багато страховиків не готові робити прогнози, але згодні, що зниження буде відчутним через те, що люди налякані. "У регіоні тривожна ситуація. Ми всі сподіваємося, що війни не буде", - говорить голова правління компанії "АСКО-Донбас Північний" Євген Матичак. У першу чергу негативний тренд торкнувся роздрібного страхування. "У корпоративному сегменті більше інертності. А населення реагує дуже швидко, адже на гаманцях людей будь-які коливання відбиваються відразу ж", - зазначає генеральний директор СК "Allianz Україна" Гаррі Андреасян.

На сході країни клієнти відреагували в першу чергу на політичні ризики. "Хто б там що не говорив, а сьогодні на роботу в Донецькій області найбільше впливає політика", - впевнений директор ст "Іллічівське" Юрій Гришан. Люди, побоюючись війни, бояться купувати поліси, так як військові дії вважаються в страхуванні форс-мажором, і зобов'язання за страховками у таких випадках припиняються. "Особливо тривога населення відчутна у сфері страхування життя. Якщо раніше для укладення лайфового договору наші працівники проводили лише кілька зустрічей з клієнтом, то в березні - початку квітня на один такий поліс припадало 17 зустрічей", - констатує Гришан.

Другою причиною різкого зниження обсягів премій на сході України страховики називають економічний спад. "Проблеми в економіці, закриття підприємств не сприяють зростанню попиту жителів Донбасу на страхування", - говорить співласник СК "АСКА" Олександр Сосіс. На думку Олексія Румянцева, вплив економічного фактора простежується в скороченні первинного ринку продажів автомобілів і майна, заморожування кредитних програм і зупинки багатьох будівельних та інвестиційних проектів. У зв'язку з цим деякі страховики в цьому регіоні вже знизили комісійні своїм агентам, зокрема по ОСАГО, що, на думку гендиректора Моторного (страхового) бюро України Наталії Гудими, теж вплине на зниження продажів.

У зв'язку з напруженою ситуацією в регіоні страховики посилюють ризик-менеджмент: щоденно моніторять ситуацію на сході країни, переналаштовують системи врегулювання страхових подій, платежів, закривають офіси в Донбасі або скорочують робочі дні у відділеннях. "Два дні тому ми закрили офіс в Краматорську, в самий розпал загострення ситуації в Донецьку на кілька днів закривали одне відділення, розташоване в центрі міста. Сьогодні його теж закрили", - повідомив вчора віце-президент "АХА Страхування" Андрій Перетяжко. За його словами, компанія перейшла з 10-денного на щоденний моніторинг ситуації і готова, якщо знадобиться, врегулювати страхові події жителів Донбасу не з донецького, а з київського офісу. "Ми поки не закривали офіси, але скоротили робочий час маріупольського відділення до 12:00", - повідомив Гришан. Це пов'язано з антитерористичною операцією в місті, яку вчора анонсували.

Якщо на Сході України страховики, незважаючи на зниження доходів і зростання виплат, не планують згортати бізнес, то Крим практично всі українські страхові компанії залишили 11-15 квітня. "Я розмовляв з колегами: практично всі вони згорнули бізнес в ці дні. Хто не встиг - закриється вже до кінця тижня", - запевнив Перетяжко. Найбільший український страховик в Криму "АХА Страхування" (частка ринку 25 %) перестав продавати поліси на півострові минулої п'ятниці, закривши сім своїх офісів і скоротивши 22 людини. Два кримських співробітника компанії перевелися у відділення "АХА Страхування" на материковій частині країни. "Але переставши страхувати, ми не припиняємо здійснювати виплати своїм клієнтам", - говорить Перетяжко. Продовжувати страхувати кримчан українські компанії поки не планують: по російському законодавству, яке впроваджується на півострові, іноземним страховикам потрібно відкривати свої "дочки" в Росії, отримувати ліцензії на діяльність та інвестувати великі суми на страховий ринок сусідньої країни.