banner banner banner banner banner

Голова ради НБУ Данилишин розповів, чому у липні подорожчав долар

За його словами, здешевшання гривні напередодні осені відбувалося і у попередніх роках, хоча й трохи пізніше

Укргазета.eu

Знецінення гривні в липні зумовлювало насамперед посилення попиту на іноземну валюту на безготівковому ринку. Про це повідомив голова ради Нацбанку України Богдан Данилишин на сторінці у Facebook.

Він пояснив, як формується обмінний курс гривні.

Національний банк має дотримуватися плаваючого курсу гривні - відповідно до Стратегії монетарної політики НБУ та основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу.

Проте монетарна політика не спрямована на достягнення певного рівня або діапазону курсу, натомість її основна мета - низька та стабільна інфляція.

"Таким чином обмінний курс залежить насамперед від попиту та пропозиції іноземної валюти на валютному ринку, тобто від ринкових чинників", - підкреслює Данилишин.

Однак це не означає, що НБУ повністю "пішов" з ринку. Він може втручатися для таких цілей:

  • накопичення міжнародних резервів;
  • упередження різких змін обмінного курсу гривні (як це було минулого тижня, коли Національний банк здійснював інтервенції з продажу іноземної валюти);
  • підтримання трансмісії ключової процентної ставки як основного інструменту монетарної політики.

Данилишин зазначає: щодо попиту та пропозиції на іноземну валюту, то в даному контексті доречно розмежовувати готівковий та безготівковий сегменти валютного ринку.

Обмінний курс гривні залежить більшою мірою від безготівкового сегменту оскільки:

  • обсяг операцій на безготівковому сегменті в рази більший, ніж на готівковому (зокрема в червні обсяг продажу банками безготівкової іноземної валюти перевищував відповідний показник по готівковій валюті в 6 разів, обсяг купівлі у 4,3 раза);
  • упродовж останніх років на готівковому сегменті пропозиція іноземної валюти перевищує попит на неї (тобто населення продає більше іноземної валюти, ніж купує, що має зумовлювати укріплення гривні).

Новини за темою: Незалежність заради стабільності: Голова ФК "Леогеймінг Пей" Альона Дегрік розповіла, навіщо НБУ підвищує облікову ставку

Богдан Данилишин також окреслив фундаментальні чинники попиту та пропозиції іноземної валюти в Україні. За його словами, попит та пропозиція іноземної валюти по суті відображають стан економіки країни та її фінансової системи.

"В Україні спостерігається дефіцит певних товарів внутрішнього виробництва, який покривається за рахунок купівлі імпортної продукції. Це зумовлює зростання імпорту та відповідно відплив іноземної валюти з країни, що має покриватися надходженнями від експорту. В іншому випадку дефіцит іноземної валюти має покриватися за рахунок припливу іноземної валюти через фінансові операції. Що відображаються в фінансовому рахунку платіжного балансу", - пояснив голова ради НБУ.

Він додав, що у поточному році зовнішньоекономічна ситуація сприятлива, адже світові ціни на українську експортну продукцію високі. Тому експортували більше товарів, а іноземна валюта потрапляла до України. З іншого боку - зросли світові ціни на нафту та газ. До того ж зріс попит на автівки з-за кордону, тому зріс їх імпорт.

"Як наслідок, сальдо поточного рахунку платіжного балансу за січень – травень 2018 року було від’ємним (-415 млн. дол. США, у відповідному періоді минулого року -308 млн дол. США), однак покривалося з надлишком надходженнями за фінансовим рахунком, які за цей період становили 701 млн дол. США. Таким чином дефіцит поточного рахунку покривається надходженнями за фінансовим рахунком платіжного балансу", - пояснив Богдан Данилишин.

Голова ради НБУ зазначив, що в останні роки Україна не мала інвестиційного буму, що зумовлює її меншу вразливість до відтоку капіталу та зовнішніх шоків. Підприємства та організації в Україні наразі фінансують капітальні інвестиції переважно за рахунок власних коштів.

Він додав, що суттєвим джерелом надходження іноземної валюти в Україну залишаються перерахування мігрантів.

Новини за темою: Бізнес хоче бути в команді, яка вміє перемагати, а не канючити

Богдан Данилишин також пояснив, які чинники зумовлювали зміну обмінного курсу у липні поточного року.

"У липні офіційний обмінний курс гривні щодо долара США знецінився майже на 50 копійок. Це породило хвилю публікацій та репортажів на цю тему, що знаходить відголоски в розмовах пересічних громадян. При цьому рідко згадують про те, що ще в двадцятих числах січня поточного року курс гривні сягав майже 29 грн. за долар США і в подальші декілька місяців курс укріпився більше, ніж на дві з половиною гривні, після чого стабілізувався. Такі розміри коливань фіксувалися і в минулому році", - зазначив він.

За словами Данилишила, у липні гривня знецінилася насамперед через посилення попиту на іноземну валюту на безготівковому ринку.

"З однієї сторони попит зумовлювали імпортери, купуючи іноземну валюту. З іншої – додатковий попит стимулювала гривня, яка надійшла на ринок через відшкодування ПДВ та виплати нерезидентам за гривневими ОВДП. При цьому відшкодування ПДВ має двоякий вплив на валютний ринок. Адже ці кошти частково спрямовуються на купівлю іноземної валюти експортерами. Крім того, вони використовуються експортерами як обігові кошти, що знижує необхідність "заведення" виручки в іноземній валюті в Україну", - зауважив голова ради Нацбанку.

За його словами, знецінення гривні в липні відбувалося через посилення попиту на іноземну валюту, зумовлене впливом короткострокових чинників. Однак, з метою упередження різких змін обмінного курсу гривні Національний банк готовий і виходить на валютний ринок України з інтервенціями з продажу іноземної валюти, що робив минулого тижня.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>