Бюджет-2018: Основні показники та приблизні витрати на пріоритетні напрямки

Кабінет міністрів схвалив проект державного бюджету на 2018 рік. У цей же день документ був зареєстрований у Верховній Раді і переданий секретаріатом парламенту на розгляд комітету ВР з питань бюджету. Спробуємо підсумувати, які основні показники закладені в проект держбюджету на наступний рік

Укрядовий портал

Кабінет міністрів України схвалив проект державного бюджету на 2018 рік, представлений главою уряду Володимиром Гройсманом під час сьогоднішнього засідання.

У цей же день відповідний документ був зареєстрований під номером 7000 у Верховній Раді і переданий секретаріатом парламенту на розгляд комітету ВР з питань бюджету.

Однак на момент написання цього матеріалу на сайті Верховної Ради текст законопроекту та пояснювальна записка до нього оприлюднені не були.

Інновації в бюджетному процесі

За словами глави Мінфіну Олександра Данилюка, бюджет на наступний рік "реалістичний, збалансований, ефективний і розрахований на перспективу". Втім, вживання перших трьох епітетів для характеристики проекту бюджету, особливо з вуст його розробників, не рідкість – подібне ми чули і про нинішній бюджет, і про бюджет минулого, і навіть позаминулого року. А от словосполучення "розрахований на перспективу" - новинка.

Справа в тому, що в цьому році Мінфін вперше побудував держбюджет на наступний рік на основі середньострокового планування, яке було схвалено урядом у червні з затвердженням бюджетної резолюції на 2018-2020 роки.

Нагадаємо, новою практикою передбачається посилення підходу в бюджетному плануванні "зверху вниз", тобто оцінка загального ресурсу і розподіл за пріоритетними сферами політики з урахуванням необхідних змін. При цьому будуть фіксуватися загальні стелі витрат і стелі видатків для головних розпорядників бюджетних коштів на кожен рік середньострокового періоду.

Крім цього, резолюція дозволяє на більш ранній стадії залучити парламент до бюджетного планування, що, вважають в Кабміні, підвищить якість проекту держбюджету та допоможе уникнути прийняття непродуманих рішень в останній момент.

ВВП і позиції нацвалюти

Які ж основні показники закладені в проект держбюджету на наступний рік? Спробуємо підсумувати з сьогоднішньої презентації прем'єр-міністра.

Як і в поточному році, документом передбачається економічне зростання на рівні 3%. На думку Гройсмана, показник зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) може навіть перевищити очікування уряду.

"Ми можемо перевищити цей показник, коли ми будемо інвестувати, і коли ми будемо проводити системні реформи, заплановані саме у вересні, жовтні і листопаді 2017 року", - зазначив він і пізніше уточнив, що цей показник можна подвоїти.

Раніше в Мінфіні заявляли, що доходи в 2018 році зростуть на 14% порівняно з цим роком, - до 822 млрд грн. З цієї суми, крім іншого, 22 млрд грн планується виручити від приватизації держпідприємств. Це на 4,9 млрд грн більше, ніж очікувалося в поточному році.

"Примарні 17 млрд гривень від приватизації, які ми вже кілька років закладаємо в бюджет, ми так і не отримали. Але в цьому році є повне розуміння, що приватизації потрібно нарешті дати старт. В бюджет ми заклали 22 млрд гривень. І я дуже сподіваюся, що ми їх отримаємо", - зазначив міністр фінансів Олександр Данилюк.

Однак сьогодні глава уряду назвав трохи інші цифри. За словами Гройсмана, надходження до зведеного бюджету країни у 2018 році очікуються на рівні 1,1 трлн грн, що на 14,9% більше, ніж очікується за підсумками 2017 року.

"Це перший бюджет країни, який перевищить цифру в 1 трлн грн... Це не за рахунок підвищення податків, а за рахунок зростання національної економіки", - підкреслив він.

При цьому прогнозується, що дефіцит бюджету скоротиться з 2,4% ВВП до 2,7% ВВП за підсумками поточного року.

Як відомо, в цьому році в бюджеті закладені доходи у 721,4 млрд грн (з них від приватизації держпідприємств 17,1 млрд грн), витрати – у 790,4 млрд грн, дефіцит – 77,5 млрд грн.

Фото з відкритих джерел

Що стосується можливих побоювань населення щодо девальвації гривні, то реалізація такого сценарію маломожлива. До бюджету 2018 року, за словами голови Мінфіну, закладений доларовий курс в розмірі 29,3 грн/дол. Інфляція очікується на 1,1% нижче рівня поточного року - 7%.

Нагадаємо, у бюджеті 2017 року взято курс гривні на рівні в середньому за рік 27,2 грн/дол., інфляція становить 8,1%.

Витрати на оборону і безпеку

Як і в поточному році, серед пріоритетних напрямів фінансування з державного бюджету – забезпечення оборони і безпеки. У 2018 році, за словами прем'єр-міністра, витрати по цій статті будуть збільшені до 164,9 млрд грн з 143,6 млрд грн, запланованих у держбюджеті на 2017 рік.

З відкритих джерел

"Це абсолютно наша консолідована позиція - президента країни як головнокомандувача і всіх міністерств, аби збільшити витрати на безпеку і оборону в цьому році і щоб вони становили 5% ВВП, а сама оборона отримала не менше 3%. І там ми бачимо суттєве зростання витрат з 143,6 млрд грн в цьому році до 164,9 млрд грн в 2018 році", - сказав він.

При цьому Гройсман уточнив, що 60 млрд грн буде направлено на забезпечення діяльності збройних сил (збільшено на 22,4%, або 11 млрд грн у порівнянні з держбюджетом-2017); 16,4 млрд грн – на розвиток, закупівлю і модернізацію військової техніки (збільшено на 66%, або 6,6 млрд грн), 63,9 млрд грн – на фінансування національної поліції, національної гвардії, служби надзвичайних ситуацій (збільшення на 20,3%, або 10,8 млрд грн).

Витрати на медицину і освіту

Також зберігаються витрати на підтримку медицини, освіти і цільових програм розвитку виробництва.

"У 2016 році витрати на охорону здоров'я склали 70 млрд грн, у 2017 році - 101,3 млрд грн, у 2018 році ми заклали 112,5 млрд. Ми збільшуємо на 11 млрд грн фінансування охорони здоров'я", - зазначив прем'єр-міністр.

Фото з відкритих джерел

З цих коштів, зокрема, на фінансування первинної ланки медичної допомоги хочуть направити 13,2 млрд грн, на фінансування вторинної та третинної медичної допомоги – близько 52 млрд грн.

Крім того, на фінансування програми реімбурсації (відшкодування вартості ліків) "Доступні ліки" мають намір виділити 1 млрд грн.

"Ця програма нам по кишені. Ми здатні це робити і далі програма буде працювати, і її фінансування буде збільшено", - підкреслив Гройсман.

Глава уряду повідомив, що на придбання ангіографічного обладнання для розвитку мережі реперфузійних центрів в 2018 році буде виділено 150 млн грн.

"У 2017 році ми створюємо 13 ангіоцентрів, в 2018 році ми можемо створити також 13 ангіографічних центрів. Це тисячі і тисячі життів, які будуть врятовані", - сказав він.

Уряд також збереже витрати на закупівлю лікарських засобів за кошти держбюджету на рівні 6 млрд грн.

На підтримку сільської медицини, ініційовану президентом України Петром Порошенком, планується направити в 2018 році 1 млрд грн.

При цьому Гройсман підкреслив, що збільшення фінансування "пов'язано з проведенням необхідних реформ".

"Так як сьогодні працює система охорони здоров'я, нікого не влаштовує - ні пацієнтів, ні лікарів, і треба щось з цим робити. Що саме робити – уряд, до речі, спільно з парламентом і Нацрадою реформ, запропонував в законопроекті, де зазначено, яким чином ми можемо йти далі", - сказав він.

У той же час, за словами прем'єр-міністра, витрати на освіту в 2018 році будуть збільшені на 18,3% - до 217,5 млрд грн з 183,8 млрд грн, запланованих у держбюджеті на 2017 рік, заробітна плата вчителям буде підвищена на 25%.

Пенсійна реформа і інше

Примітно, хоча парламент ще не ухвалив у другому читанні пенсійну реформу, до держбюджету на 2018 рік закладені відповідні витрати. Зокрема, на фінансування Пенсійного фонду передбачається 141 млрд грн. Це на 15 млрд грн менше, ніж у держбюджеті 2017 року (передбачалося до 156 млрд грн).

Серед іншого, проектом державного бюджету України на 2018 рік передбачається виділення 7,3 млрд грн державної допомоги сільгоспвиробникам проти 6,3 млрд грн в 2017 році.

Гройсман уточнив, що зростання держпідтримки АПК на 1 млрд грн обумовлене запуском нової програми підтримки малих фермерських господарств. Контроль розподілу цих коштів буде здійснювати асоціація фермерів.

З відкритих джерел

За словами прем'єр-міністра, 2 млрд грн дотацій буде спрямовано на підтримку рослинництва, у тому числі виробництва ягід, тваринництва; 1 млрд грн виділять на програму 20%-ної компенсації аграріям вартості української сільгосптехніки.

Уряд також запропонував нову програму держпідтримки на 2,3 млрд грн для підтримки розвитку тваринництва.

Примітно, держпрограма підтримки АПК на 2017 рік передбачає виділення дотацій у розмірі 4 млрд грн на підтримку тваринництва, виробництва молока, садівництва, виноградарства, овочівництва та ін. У бюджеті-2017 закріплено виділення коштів на програму компенсації кредитних ставок аграріям в сумі 300 млн грн, на кредити фермерам – 65 млн грн, на підтримку тваринництва – 170 млн грн, на розвиток хмелярства, закладення нових садів, виноградників, ягідників – 75 млн грн, здешевлення сільськогосподарської техніки – 550 млн грн, інші програми – 287,8 млн грн.

Також Гройсман підкреслив, що проектом бюджету на наступний рік передбачено виділити 10 млрд грн на регіональний розвиток.

"Ми зберігаємо децентралізацію. Необхідно, щоб місцеві бюджети зростали. На регіональний розвиток передбачено 10 млрд грн в цьому році та 10 млрд грн у наступному. Таким чином, місцеві бюджети зростуть на 36%", - сказав він.

Раніше у Мінфіні зазначили, що в проекті держбюджету на наступний рік не враховано закон про реінтеграцію Донбасу, що обговорюється, а також підтримка вугільної галузі.

Про соціальні стандарти

Примітно, що у новому році працююче населення країни не має розраховувати на різке підвищення рівня оплати праці. Очікується, що в 2018 році мінімальна зарплата зросте на 16,3%, до 3723 гривень. Тобто на 523 грн.

Зеркало недели.Украина

Прожитковий мінімум залишиться на рівні 2017 року - 1700 грн. Як відомо, місячний прожитковий мінімум в поточному році планувалося підвищити в три етапи: з 1 січня 2017 року на рівні 1544 грн, з 1 травня – до 1624 грн, з 1 грудня - до 1700 грн.

Водночас витрати на соціальні послуги повинні зрости з 117,6 млрд грн в 2017 до 122,7 млрд грн в 2018 році. З них на адресні субсидії на оплату комунальних послуг передбачається 55,1 млрд грн, пільги на оплату комунальних послуг - 7 млрд грн, витрати на виплату малозабезпеченим сім'ям та іншим соціальним категоріям населення - 57,9 млрд грн, допомогу на придбання твердого та рідкого пічного палива - 2,7 млрд грн.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>