Без реформи ПДВ-рахунків для енергетиків неплатежі в системі збільшаться на 2 млрд грн, – експерт
Питання розрахунків вирішується досить просто шляхом адміністрування з боку держави
10:18 14.07.2015
Обсяг неплатежів в енергосистемі може збільшитися на 2 млрд грн, якщо уряд і Верховна рада не внесуть зміни в порядок автоматичного адміністрування податку на додану вартість для енергопостачальних компаній. Про це в ефірі каналу NewsOne заявив директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин Валентин Землянський.
За його словами, на сьогоднішній день Україна стоїть на порозі чергової кризи взаєморозрахунків всередині енергосистеми, що в результаті може стати однією з причин провалу підготовки до опалювального сезону і віялових відключень електроенергії.
"Питання розрахунків вирішується досить просто шляхом адміністрування з боку держави. З 1 липня запрацювала нова система автоматичного обліку ПДВ. Гроші, які приходять в обленерго, які ми з вами платимо постачальникам, повинні авансуватися в бюджет кожні 10 днів у вигляді ПДВ на спеціальних рахунках. При цьому генерація платить ПДВ раз на місяць. Тобто пішов рассинхрон", - пояснив Землянський.
Експерт вважає, що для вирішення проблеми Міненерго досить синхронізувати систему, вийшовши з ініціативою внесення відповідних змін у законодавство. "Державна фіскальна служба не заперечує з цього приводу. Вони готові, щоб енергетики платили ПДВ або щодекадно або щомісячно", - повідомив він.
За словами Землянського, у парламенті знаходиться законопроект 2173а про внесення змін в Податковий кодекс, який також може синхронізувати систему, не порушуючи загальних принципів автоматичної системи адміністрування ПДВ. Документ передбачає перехід енергопостачальних компаній на помісячні податкові ПДВ-платежі – так само, як сьогодні працюють энергогененирующие компанії. Тоді весь ланцюжок – від генерації – до дистрибуції – буде синхронізовано, і система уникне неплатежів і касових розривів.
"В іншому випадку, якщо синхронізація не буде зроблено, ми можемо отримати реальну проблему – криза платежів усередині системи, між постачають та генеруючими компаніями. Причому обсяг неплатежів може досягати 2 млрд грн. В ціні вугілля це практично 1 млн т вугілля. Це те, що недоотримає генерація, що згодом недоотримають шахтарі. Причому мова йде про шахтарів у Львівсько-волинському вугільному басейні, це не підприємства, які працюють у зоні АТО", - зазначив експерт.