"Ведомости"

Антимонопольний комітет (АМКУ) доручив Державній виконавчій службі стягнути 172 млрд грн штрафу і пені з компанії "Газпром" (Росія) за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу через Україну. Про це йдеться в повідомленні комітету, передають "Українські новини".

"Стягненням штрафу і пені з "Газпрому" займається Державна виконавча служба", - йдеться в повідомленні.

Як повідомлялося раніше, 22 січня 2016 року АМКУ оштрафував "Газпром" на суму в розмірі 85,966 млрд гривень за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту газу.

Повідомлення "Газпрому" про сплату штрафу було скеровано 4 березня 2016 року, відповідно "Газпром" повинен був сплатити штраф до 4 травня 2016 року.

12 квітня 2016 року "Газпром" подав позов до Господарського суду Києва з проханням визнати недійсним це рішення АМКУ, але позов так і не було прийнято судом до розгляду.

"Газпром" намагався оскаржити ухвалу Госпсуду Києва щодо повернення його позову без розгляду, але суди вищих інстанцій підтвердили законність даного рішення.

АМКУ подав позов до Господарського суду Києва про примусове стягнення штрафу і пені (у розмірі аналогічного штрафу) 5 жовтня 2016 року.

Міністерство енергетики Росії 9 грудня 2016 року висловило стурбованість рішенням Господарського суду Києва щодо стягнення з "Газпрому" штрафу і заявило, що це викликає ризики для надійності і стабільності транзиту російського газу через Україну. Міненерго Росії закликало Україну скасувати це рішення.

Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик вважає, що вилучення транзитного газу в рамках можливого виконання рішення Господарського суду Києва щодо стягнення з "Газпрому" штрафу АМКУ є неможливим. Також Насалик підтвердив, що прем'єр-міністр Володимир Гройсман гарантував Єврокомісії, що транзитний газ не буде арештовано за рішенням суду.

АМКУ розглядає можливість стягнення з "Газпрому" штрафу також і в іноземних юрисдикціях.

Рішення щодо зобов'язання сплатити штраф і пеню набрало чинності 22 лютого.