Транскордонні атаки і практика "живого щита" на Донбасі: Які докази правозахисники передали до Гааги

Правозахисники передали прокурора Міжнародного кримінального суду докази злочинів на Донбасі для отримання дозволу на початок повноцінного розслідування в Гаазі

Reuters

Неурядова організація Міжнародне партнерство з прав людини (МППЧ) і Truth Hounds опублікували звіт щодо вчинених атак на Донбасі в період з березня 2014 року по листопад 2017 року. Дане дослідження мало на меті представити громадськості і прокурору Міжнародного Кримінального Суду докази конкретних епізодів, які кваліфікуються як військові злочини і повинні бути розслідувані.

Атаки на цивільних

Автори передали до Гааги інформацію про події, які несуть елементи злочинів, передбачених статутом МКС, зокрема атаки на цивільних осіб. Відзначається, що переважна більшість військових дій і атак на цивільних були в населених пунктах, розташованих безпосередньо на лінії розмежування або в близькості до неї.

"Незважаючи на численні спроби домовитися про припинення вогню разом з відводом військ і/або озброєння, останні два роки конфлікту можна вважати низькоінтенсивною позиційною війною, яка характеризується періодичними артилерійськими і мінометними обстрілами уздовж лінії розмежування, мінуванням нейтральної території, спорадичним снайперським вогнем і розвідувальними місіями (як військовими, так і дрона)", - наголошується в документі.

Всього було зафіксовано 134 епізоди в 22 населених пунктах на або поблизу лінії розмежування, які кваліфікуються як військові злочини відповідно до Статуту МКС. Атаки призвели до загибелі щонайменше 100 цивільних, поранення 162 цивільних і сотень випадків повного або часткового руйнування майна і життєво важливої інфраструктури. Серед них навмисно спрямовані на цивільних осіб чи об'єкти і безладні.

Відзначається, що найбільш поширеним засобом атак були РСЗВ "Град", артилерія і міномети. Основну кількість задокументованих нападів було скоєно з територій, які тимчасово контролюють так звані "ДНР" і "ЛНР", хоча автори відзначають, що певну кількість було здійснено ЗС України.

Крім того, автори також говорять про тривожно велику кількість атак проти шкіл, дитячих садів і лікарень, що є окремим військовим злочином нападів на медичні та навчальні заклади відповідно до статуту МКС.

Новини за темою: Доповідь Amnesty International: Тортури, "таємні тюрми" спецслужб України і переслідування за критику влади

Транскордонні напади як підтвердження міжнародного збройного конфлікту

Росія здійснила ряд транскордонних нападів на українські населені пункти і військові позиції в 2014 році, що підтверджує існування міжнародного збройного конфлікту, відзначають правозахисники.

Мова йде про атаки на населені пункти Колесниківка, Комишне, Юганівка, Мілове, Красна Талівка, Дмитрівка та Побєда в червні-вересні 2014 року.

"Ці напади продемонстрували залучення Росії у збройний конфлікт, який, як наслідок, може розглядатися, принаймні, частково, як міжнародний збройний конфлікт для цілей статуту Міжнародного кримінального суду (МКС)", - йдеться в документі.

Автори пояснюють, що природа і широта включення Росії в конфлікт на Донбасі має вирішальне значення для визначення характеру конфлікту, як міжнародного чи не міжнародного.

"Ця кваліфікація в свою чергу визначає набір порушень, за якими прокурор МКС може залучати до відповідальності винних у скоєнні військових злочинів. Отже докази транскордонних атак, скоєних ЗС РФ - це визначальний шматок пазла для МКС щодо ситуації в Україні", - підсумували в організації.

Практика "живого щита"

Автори задокументували докази, що всі сторони конфлікту регулярно розміщували військову техніку і живу силу на околиці або ж всередині цивільних об'єктів і густонаселених районів.

"Існують обґрунтовані підстави вважати, що розміщення військової техніки та/або військових на околицях і всередині цивільних об'єктів або ж густонаселених районів може бути кваліфіковане військовим злочином у вигляді використання цивільних осіб в якості "живого щита" (Стаття 8(2)(b)(xxiii) Статуту МКС щодо міжнародних збройних конфліктів), або ж нелюдським або жорстоким поводженням (Стаття 8(2)(c)(i) Статуту МКС щодо неміжнародних збройних конфліктів)", - йдеться у звіті.

Новини за темою: Росія не буде заперечувати заяву прокуратури суду в Гаазі про присутність військ РФ на Донбасі

Правозахисники закликали прокурора МКС як можна швидше вимагати дозвіл на проведення повного розслідування для забезпечення підзвітності і запобігання втрати ключових доказів. Звіт був переданий до міжнародного кримінального суду в Гаазі 18 грудня 2017 року.

Відзначимо, що в 2016 році Росія вийшла з угоди з Міжнародного кримінального суду в Гаазі, яка не ратифікувала більше шістнадцяти років.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів