Президент України Петро Порошенко, архівне фото
Адміністрація Президента України

Міжнародний суд Організації Об’єднаних Націй (ООН) закликав Росію до повного виконання мінських домовленостей, визнавши її стороною мінського процесу, а не посередником. Про це заявив президент Петро Порошенко під час наради з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним, заступником голови Адміністрації президента Костянтином Єлісєєвим та заступником міністра закордонних справ Оленою Зеркаль.

"Міжнародний суд ООН закликав Росію до повного виконання мінських домовленостей. Це означає, що Росія є стороною мінських домовленостей, а не посередником, як із самого початку вона намагалась себе представити. Визнання цього, наголошую, є не політичною оцінкою, а вперше пролунала юридична оцінка, яка є надзвичайно важливою для нас", - наголосив Петро Порошенко.

Президент зауважив, що політична оцінка діям Росії була дана в багатьох документах, і не лише в Україні, а й у рішеннях Парламентської асамблеї Ради Європи, Ради Європи, Європейського парламенту і багатьох інших міжнародних інституцій.

"На моє глибоке переконання, також унікальність цієї ситуації і в тому, що коли буде ухвалено рішення (Міжнародного суду ООН, – ред.), воно не потребує жодного додаткового голосування – ані Генеральної асамблеї ООН, ані Ради безпеки ООН. Це рішення прямої дії, воно має виконуватись будь-якою державою-членом ООН, і за невиконання зазначеного рішення буде передбачено санкції, які дуже боляче вдарять по будь-якій державі, яка наважиться ігнорувати зазначене рішення", - зауважив він.

Глава держави висловив упевненість у тому, що наразі необхідно сконцентруватись на тому, щоб найкращим чином представити в суді позицію держави Україна та визначити державу-агресора. Він переконаний, що це вже створює механізм юридичної відповідальності не для приватних осіб, як хотіла Російська Федерація, а для держави в цілому, яка має стати відповідальною за фінансування тероризму, за порушення Конвенції Організації Об’єднаних Націй.

"Вперше, і ключове слово тут – вперше, було застосовано механізм Міжнародного суду для де-факто притягнення до відповідальності держави-агресора, держави, яка фінансує тероризм. І саме за порушення цієї Конвенції ми поставили питання про притягнення до відповідальності", - підкреслив Петро Порошенко.

Президент також підкреслив, що судом було ухвалено надзвичайно важливе рішення щодо забезпечення позову у вигляді зобов’язання Російської Федерації зробити декілька кроків: починаючи від відновлення функціонування Меджлісу кримськотатарського народу і завершуючи забезпеченням права українських громадян на вивчення української мови в окупованому Криму.

Глава держави привітав присутніх з ухваленням Міжнародним судом ООН надзвичайно важливого проміжного рішення за позовом України проти РФ.